Potrzebujesz pomocy przy zakupie? Napisz na invicta@invictawatch.pl

HARPAGAN 55 za nami

W dniach 21-22 kwietnia 2018 r. w Choczewie odbyły się największe zawody na orientację w Polsce – Ekstremalny Rajd „Harpagan” – które wsparła, podobnie jak w poprzedniej edycji firma INVICTA.

INVICTA to amerykański producent bardzo dobrych jakościowo zegarków w przystępnych dla każdego cenach. Od lat firma na całym świecie prowadzi działalność społeczną, charytatywną oraz wspiera ludzi ambitnych i aktywnych, niebojących się wyzwań. Bardzo aktywnie działa fundacja INVICTA a ekstremalny bieg “survivalowy” INVICTA RUN znany jest na całym świecie.

Śmiało można powiedzieć, że wytrwałość, siła, upór i wytrzymałość to tylko kilka słów, które w skrócie opisują uczestknika Ekstremalnego Rajdu na Orientację Harpagan. Harpagan to coś więcej niż tylko szalona mieszanka maratonu i biegu na orientację. To wydarzenie pozwalające sprawdzić własne granice nie tylko fizyczne, ale także psychiczne, kształtujące umiejętność wyznaczania i osiągania założonych celów. Uczestnicy mogli zmierzyć swoje siły na 8 trasach: 4 pieszych o dystansach 10, 25, 50 oraz 100 km; 3. rowerowych (50, 100 i 200 km) i trasie mieszanej o długości 150 km. Największym zainteresowaniem cieszyły się najkrótsze trasy piesze TP10 oraz TP25 gromadząc odpowiednio 335 oraz 325 uczestników. Po otrzymaniu kolorowych map pierwsi zawodnicy ruszyli nocą z piątku na sobotę. Każdego, bez względu na to, w której z możliwych tras startował, obowiązywały limity czasowe, a także potwierdzenie obecności na wyznaczonym punktach kontrolnych.
Mimo ogromnego zainteresowania uczestnictwem, tylko nieliczni mogą poszczycić się uzyskaniem wymarzonego tytułu Harpagana, ponieważ z 8 możliwych do wyboru tras, jedynie 3 dają taką możliwość.
Patronat honorowy nad imprezą pełnili Wiesław Gębka – Wójt Gminy Choczewo, Gabriela Lisius – Starosta Powiatu Wejherowskiego, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Bartosz Obajtek – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. W Rajdzie wzięło udział w sumie 1533 uczestników, co zbliżyło tę edycję do rekordowego Harpagana-50 w Sierakowicach w 2015 r (1536 os.).
Latarnia morska w Stilo, Pałac w Sasinie i malownicze krajobrazy to tylko część atrakcji jakie podziwiali uczestnicy podczas rywalizacji.

Gościem specjalnym na Rajdzie był Szwed Göran Andersson, koordynator międzynarodowe-go projektu World Orienteering Day (WOD), który podczas podsumowania wyraził swoje słowa uznania dla wysiłku zarówno uczestników, jak i organizatorów.